Autor:
Martin Siplane

Tartu toomkiriku valguskunstiteos „Koit ja Hämarik“

Põhjamaist folkloori, 19. sajandi kunstmuistendit ja nüüdisaegset valgusdisaini ühendav kunstiteos valgustab Tartu toomkiriku müüre igal ööl. Teos on inspireeritud kaunist loost, kus armastajad Koit ja Hämarik kohtuvad vaid kord aastas suvisel pööripäeval, kui öö ja päev saavad üheks. 

Päikeseloojanguga käivituv valgus muutub õhtu hämardudes mitu korda. Öösel valguse tugevus väheneb, et unetundidel Toomemäe loomi, linde ja muid elanikke mitte segada. Hommikul tervitab valguskunstiteos varaseid Toomemäele saabujaid ja lülitub siis päikesetõusuga päevaks välja.  

„Võidutöö pakub klassikalise staatilise valguslahenduse asemel dünaamilist valguse ja varjude mängu, mis paneb vanad müürid looduse rütmis hingama. Eriti hea meel on, et kogu pakutud valgustuslahendus väldib valgusreostust ja arvestab inimeste heaolule lisaks ka Toomemäe ööfauna elurikkuse säilimisega.“

Kunstnik Elo Liiv

Reedest pühapäevani on kõigil võimalik osa saada ka valguskunstiteose erikihist „värvilised varjud“, mis tekivad varemetele ca pool tundi peale hämariku saabumist. Valgus värvib sel ajal varemete vahelise ala lilladesse ja sinistesse toonidessse ning tänu optilisele efektile on võimalus osa saada värviliste varjude mängust.

Looduse igavesest ringkäigust ja armastuse jõust jutustava valguskunstiteosega tähistame Eesti suurima keskaegse kiriku 800. aastapäeva.

Autorid: Light To Light, Fiorenzo Naméche, Chiara Carucci, Alfred Sà